POHÁDKOVĚ splněný sen

Štafetových závodů se účastníme už spoustu let. A už spoustu let sníme o tom, že podobný závod sami uspořádáme. A letos jsme si/vám to splnili 🙂


Každý rok běháme VLTAVA RUN – první štafetový běžecký závod v České republice. Závod týmů s 12 členy, se startem na Šumavě a s cílem v Praze. Celkem 360 km. Stejně tak se každoročně účastníme holčičího štafetového závodu NoMenRun – z Vysočina arény v Novém Městě na Moravě do Velké  Bíteše – celkem 88 km.
Štafetové běžecké závody jsou úplně jiné závodění než individuální závody. Každý neběží jen za sebe, ale za celý tým. A v týmu vždy panuje neuvěřitelná nálada plná podpory a nadšení. Dokonce i na VLTAVA RUNU, kde se běží i v noci a celý tým tráví společně dva dny v jednom autě. Po absolvování takového závodu si v sobě ještě několik týdnů neseme euforii z toho, co jsme dokázali.

Byl to takový sen, uspořádat podobný závod i u nás.
Tu myšlenku jsme nosili v hlavě několik let. Pomalu zrála, až padlo rozhodnutí, že se do toho vážně pustíme.
Rozhodli jsme se pro 3členné týmy tak, aby bylo v autě při přejezdech dost místa. Jeden běžec totiž běží svůj úsek a další se přesunují na místo další předávky. Proto bylo potřeba najít šest úseků, které by vedly zajímavými a pěknými místy – a tak jsme začali trávit hodně času nad mapou. V okolí Znojma běháme a tady to i známe, takže nebyl problém najít a naplánovat trasu druhé poloviny závodu. Dlouho jsme se nemohli rozhodnout, kde uděláme start. Volba nakonec padla na obec Police – nejjižnější obec kraje Vysočina. Trasu jsme nakonec naplánovali z Police – Zblovice – Bítov – Vranov – Lukov – Hnanice – Nový Šaldorf. Vznikla opravdu „pohádková“ kompozice úseků skládající se z hradů, zámků, zřícenin, krásné krajiny národního parku Podyjí a okolí vinařských obcí.
Dlouho jsme i řešili, jakým způsobem se zhostit značení tratě. Na „velkých“ štafetových závodech je zvykem husté značení značkovacími páskami, které visí podél celé trati na stromech, plotech a sloupech, doplněných tabulkami se šipkami. Protože jsme však naši trať naplánovali krásnou přírodou, chtěli jsme po sobě nechat minimum stop.
Pro běžce jsme připravili elektronickou podobu všech tras ve formátu GPX. Do povinné výbavy běžce jsme tak zahrnuli i mobilní telefon, a to i z bezpečnostních důvodů, kdyby se běžci něco stalo a mohl si zavolat pomoc. Všichni dostali aplikaci do mobilu, která ukazovala, jestli se běžec nachází na správné trase. Kromě toho všechny týmy dostaly do startovního balíčku i popisy jednotlivých úseků. A nakonec jsme na celé trase, ale pouze na místech, kde docházelo ke změně směru, udělali značení žlutými šipkami na zemi.
Volba termínu padla na 30.4.
Do závodu se přihlásilo deset týmů. Historicky první běžkyně, Katka Binderová z týmu Nevoga Znojmo, do závodu odstartovala v sobotu v 9:00h ráno. Počasí bylo nádherné … možná až moc 😀  Přece jen to nám běžcům na jaře trošku trvá, než si po zimě na sluníčko a teplo zvykneme. Další běžci z jednotlivých týmů startovali s 5minutovými rozestupy. Protože pomalejší týmy startovaly dříve, postupně se na trati seběhli a  do cíle všichni dorazili s relativně malými rozestupy.
Až neuvěřitelné je, že vítězové v kategorii mužů a smíšených týmů doběhli v na vteřinu stejném čase – 4:28:18 a rozdíl mezi třetím a čtvrtým místem v kategorii MIX byl 55 vteřin. To je na trase dlouhé kolem šedesáti kilometrů opravdu neuvěřitelný výsledek a dokumentuje to výbornou připravenost všech účastnících se týmů. Vítězkami v kategorii ženských týmů se staly Rakeťačky z Winners (Dita Lecianová, Simona Chmelíková, Lada Szabó), vítězi kategorie mužů Rabbits Znojmo (Jakub Bulín, Patrik Bulín, Ondřej Šrámek) a vítězi kategorie MIX tým SRTG Moravský Krumlov (David Kopeček, Simona Kuchařová, Roman Jelínek).
Dalším neuvěřitelným výsledkem byl výkon Martina Krause, kterému jsme v rámci tréninku a mimo výsledkovou listinu umožnili běžet celý závod “sólo”. Martina jsme na trať vypustili už v 7:31h a on do cíle doběhl za fantastických 5:56:27 hodin!!!
Kompletní výsledky, fotogalerie a podrobné info o závodu najdete na webu  www.stafetovapohadka.cz
Protože se nám ten náš sen tak pěkně, pohádkově podařil, určitě se pustíme do přípravy druhého ročníku. Díky úsměvům a spokojenosti účastníků závodu jsme dostali ten správný impuls.
Moc děkujeme všem, kteří nás při organizaci závodu podpořili: generálnímu partnerovi závodu, společnosti S-A-S stavby spol. s r.o. a i dalším sponzorům: Libor Suchý autoprodejna, NEVOGA s.r.o., DEK stavebniny, Excalibur City, Penzion Šaldorf, CAINE s.r.o., VODIN s.r.o., Pizzerie Jasany, Znojemské pivo.

Jedna odpověď

  1. […] Duben, a to přímo „na čarodějnice“, jsme zakončili naším novým štafetovým závodem POHÁDKA. Na tuto akci jsme patřičně pyšní, jelikož se nám podařilo vymyslet a zorganizovat úžasný závod v překrásném prostředí, a i proto se této akci věnujeme v samostatném příspěvku. […]

Diskuze je uzavřena.