Swimrun 2023 aneb zkouška vodou

Jsme povětšinou hlavně běžci a cyklisté. Někteří z nás se věnují i jiným druhům sportu … triatlonu, posilují, jógují…. Ale žádného člena, který by se věnoval hlavně a hodně plavání nemáme. Přesto jsme se rozhodli se letos zúčastnit jediného závodu Swimrun v České republice.

Swimrun vznikl v roce 2002 ve Švédsku. A nebude věřit jak – v hospodě!!! 😃
Bratři Andessonovi se s přáteli nad mapou souostroví štengrovali, jestli je možné vzdálenost mezi ostrovy a po nich zvládnout vlastními silami. Podobně to vlastně bylo i na Havaji v roce 1978 s Ironmanem. První, 80 km dlouhý závod, vítězné dvojici trval 26 hodin. Dnes to na 75 km (65 běh a 10 plavání) při ÖTILLÖ (doslova „z ostrova na ostrov“) – což je oficiální Mistrovství světa ve Swimrunu – profíci zvládají zhruba za 9 hodin.
Swimrun je v první řadě závod dvojic. Nyní se na závodech čím dál častěji objevují kategorie jednotlivců.
Závodníci se pohybují na vyznačené trase, na které se střídají úseky, kde se běží a úseky, kde se plave. Při běhu se od sebe dvojice nesmí vzdálit více než na 100 metrů a při plavání na 10m.

Do Kolína se letos vydaly Lenka, Simča a Jana. Všechny tři se rozhodly téměř 13 km dlouhou trasu zvládnout každá zvlášť. Celý týden jsme bedlivě pozorovaly vývoj počasí. I když se člověk namočí, přesto není běh v gumové plavecké čepici při 30°C nic příjemného. Asi jsme si příliš přály, aby nebylo moc teplo, protože nás v Kolíně přivítala teplota 17°C. A nakonec došlo i na déšť. Ten závodnicím samozřejmě nevadil, ale Zdeněk, který holkám dělal technickou a morální podporu, celkem promokl.

Po velké přípravě a zkoušení toho, jakým způsobem si připevnit zajišťovací bójku, která byla součástí povinné výbavy jednotlivců, byly holky připraveny k závodu. V 11:00 hodin odstartoval Sprint, tedy závod na 12,9 km. Celá trasa byla rozdělena na 17 úseků: 9 běžeckých (0,4 – 0,2 – 1,7 – 0,5 – 0,9 – 4,9 – 0,7 – 1,4 – 0,6 km)  a 8 plaveckých (290 – 40 – 170 – 60 – 320 – 350 – 400 – 60 m). Již po startu bylo jasně vidět, že se závodu účastní převážně profíci a není moc hobbíků, kteří se rozhodli tento závod absolvovat.

Rozhodujícím pro výsledek v závodě bylo v každém případě plavání. A už na prvním plaveckém úseku bylo vidět, že se závodí opravdu excelentní plavci.

Nicméně – jsme pyšní, že naše barvy byly vidět!!!

Janča se umístila v kategorii „Sprint jednotlivci ženy“ na nádherném 2. místě a na třetí stupínek vystoupila Simča. Lenka dokončila závod na 5. místě.
Vzhledem k tomu, že to byl jediný závod Swimrun v této sezóně, a tím byl zároveň i oficiálním Mistrovstvím ČR ve Swimrunu, tak Winners Znojmo má v kategorii žen vicemistryni Janu Gabrhelovou a bronzovou Simču Chmelíkovou! 👌😊