Zprávy z kupé Orient Expressu

…aneb: nejen pro ty, co hledají motivaci k běhu.

Moc nás těší, že se nám v posledních 2 letech opravdu daří pomocí běhu spojovat lidi, co mají chuť se hýbat. A tím společným pojítkem jsou virtuální štafetové běhy.

Už jsme jich pár odběhli – z Děčína k Baltu, Kolem České republiky, Ze Znojma do Říma – a zpět 😊Na začátku v jednom týmu, ale později se začali přidávat další běžci, a tak vznikaly virtuální štafety už ve dvou týmech.

A jelikož je o tento druh společných běhů velký zájem, vznikl z Lenčiny iniciativy a za vydatné podpory Tomáše Miličky nový štafetový běh, tentokrát po trase Orient Expressu

Do této nové štafetové akce se nám přihlásilo téměř 50 běžců, a tak vznikly 3 týmy: Kolečka, Křížky a Čtverečky.

Kapitáni týmů Zuzka, Tomáš a Lenka společně vystartovali 1.1.2023 na první 6,5 km úsek od Eiffelovy věže směr Pavilon Arsenal a tento první Novoroční úsek pojali jako společný – a kdo chtěl, mohl se ho účastnit.

Další předávky jsou již na každém jednotlivém běžci. Štafeta má svoje pravidla a jako v reálné štafetě může další běžec vyrazit na svůj úsek až po „převzetí“ virtuálního kolíku od předešlého běžce ze svého týmu.

Každá předávka má svůj začátek a konec a jasně daný počet kilometrů.

Je to opravdu promyšlená a plánovaná akce pro všechny ty, co mají občas potíže se sami přinutit k běhu, ale přitom by moc rádi… prostě pro ty, co jim občas chybí motivace 😉

Již po prvním týdnu „na trati“ běžely úsek všechny tři týmy v Práčích při charitativním Tříkrálovém běhu. Každý z nich musel doběhnout svůj počet km štafety, který byl delší než závod samotný, a tak běžci po proběhnutí cílem ještě pokračovali v dalších kilometrech. Tým Koleček dokonce zvládl i další úsek, když dokonce jedna „urputná“ členka týmu odběhla svůj úsek bezprostředně po závodě – již tedy v pohodovém tempu.

Je neskutečné občas pozorovat jaký adrenalin v tomto prostředí vzniká.

Nyní je za námi téměř 60 dní běhů a u některých běžců je možné pozorovat velkou soutěživost 🤣 Pravidla určují, že na odběhnutí svého úseku má každý běžec maximálně 2 dny, ale je běžnou praxí, že během jednoho dne odběhne tým i 5 úseků 👌 Uvnitř týmů funguje úžasná komunikace a souhra  🥳.

Začátek je však vždy náročný a nejinak tomu bylo i v tomto případě. Celý tým se totiž musí virtuálně „poznat“, oťukat a zjistit co lze od toho kterého člena očekávat. V některých družstvech jsou více méně již všichni známí, někde se sešlo více nováčků, ale na celém průběhu to nic nemění. Vše je o celé skupině, jak společně dokáže komunikovat a případné nemoci, zranění nebo momentální nemožnosti běžet, jakkoli řešit. Jde sice o to, že každý má na uběhnutí úseku 2 dny, ale vzhledem k tomu, že běží 3 týmy, je na místě i lehká soutěživost. 

Především jde ale o to, aby to každého člena bavilo – vzájemná pospolitost, komunikace a povzbuzování vede k nejrůznějším možnostem, jak být rychlejší. Každý z účastníků má jiný typ zaměstnání, pracovní doby, rodinné zvyky apod.

V týmu Křížků jsou např. 2 běžci manželé a jejich úseky jsou souhrou běhu a domácí „logistiky“ se třemi malými dětmi. A tak se často stává, že Hanka vybíhá na svůj úsek až po 21 hod, když uloží děti spát. A to dokáže po městě odběhat i 11km.

Některé svoje úseky běžci zdolali na služebních cestách po republice, na dovolené na horách nebo na pláži, někdo běhá ve sněhu, někdo ráno před východem slunce.

Je opravdu krásné pozorovat, jak se každá parta sjednotí a v rámci svých možností běží úseky za ty, co jsou momentálně indisponovaní … jen, aby se zbytečně nečekalo… 

Zdravá soutěživost sem určitě patří a dává celému tomuto projektu další velký smysl a náboj. 

Celý projekt virtuálních štafet nám jasně ukazuje, jaký smysl dává, když se zapojí naprosto obyčejní lidé se svými obyčejnými životy a rodinnými záležitostmi do něčeho takového a motivuje je to k pohybu ❤️ 

Závěrem pár suchopárných čísel 😃

Celá trasa měří 3990km a má 511 úseků. V současnosti se týmy pohybují přibližně kolem 150. úseku.

Dohromady k dnešnímu datu naběhali běžci všech 3 týmů dohromady 4102km.