Ohlédnutí za rokem 2023

Začátek roku už je nějaký ten den za námi, ale my si originálně vzpomeneme na minulý rok až teď. Dali jsme si předsevzetí běžet a jet dál tak, aby to nás a lidičky kolem nás bavilo 😊. Náš parádně rozjetý vlak, který žene po trati běžeckých a cyklistických mil společná radost z tohoto sportu, už protnul nejednu závodní cílovou pásku. A nejinak tomu bylo i v roce 2023.

Na začátku roku byl hlavním běžeckým cílem Pražský půlmaraton. Tentokrát v rámci projektu – Přes zimu půlmaratoncem – Lenka vedla skupinku běžců-nováčků, kteří dostávali pravidelně tréninkový plán, a poctivě se připravovali na „půlku“. Neběhali sami, ale část tréninků odběhali společně s „Winnersáky“. No a k tréninku samozřejmě patří i trénink závodní atmosféry. Prvním z tréninkových závodů byl charitativní Tříkrálový běh v Práčích, tentokrát pro Stelinku.

Od začátku roku už také odkrajoval své míle náš tradiční štafetový závod. Tentokrát to bylo „Po stopách Orient Expresu“. Tedy ne pohodlně v kupé vlaku, ale pěkně po svých, běžecky. Do tohoto virtuálního závodu se zapojilo téměř 60 běžců, z kterých se posléze někteří stali našimi členy.

Zima, únor a my jsme se, po tolikáté a s těšením, “soustředili” na našem Winners Winter Campu. Když se sejde parta nadšených běžkařů pod hlavičkou jednoho týmu, aby brázdila tratě napříč Šumavou, zanechá to v každém víc než jen stopy ve sněhu.

Jaro je ve znamení „Jarních dnů zdraví”. Na této akci města Znojma se pravidelně a moc rádi zapojujeme. Tentokrát jsme rozzářili dětské tváře „Rytířskou stezkou“ plnou dobrodružství a parádních odměn.

1.dubna – To nebyl „apríl“ ale den „D“ pro všechny, kteří se připravovali na Pražský půlmaraton. Vydali jsme se – jako účastníci zájezdu 😃 – pěkně společně autobusem do Prahy. Jsme pyšní na každého jednoho běžce, který se postavil na start, a navíc na všechny, kteří půlku běželi poprvé, protože každý z nich půlmaratonskou trať zvládl mnohem lépe, než si plánoval. A všechno, co je jednou poprvé, se nezapomíná.

Duben byl vůbec hodně běžecký měsíc. 15. dubna se konal 2. ročník našeho týmového běžeckého “miminka” – Štafetového závodu Pohádka. Závod, který vede jedinečnou scenérií Národního parku Podyjí a který je od plenek náš. Námi, tedy Lenčou a Zdeňkem, vymyšlený a společnými silami zrealizovaný.

V dubnu se také naše holky pravidelně zúčastňují NoMen Runu. Závodu dlouhého 88 kilometrů, který se běží těžkým terénem Vysočiny. Přestože (nebo právě proto), že je tak náročný, se na start postavilo 8 našich holek – ve dvou týmech. A obě družstva se umístila skvěle, na 18. a 49. místě.

Běžeckou legendou se pro nás stal květnový Vltava run. Štafetového běhu, který Český atletický svaz vyhlásil závodem roku, se pravidelně zúčastňujeme i my. Ovšem poprvé v dvojnásobném zastoupení: 24 borců a borkyň v týmech Winners Red a Winners White dokázalo postupně uběhnout 360 km ze Zadova do Prahy.

Krásnou vizitkou pro náš vinařský region je Lahofer run. Na náročné trase, která se kroutí napříč vinicemi druhého největšího znojemského vinařství, jsme měli ryze dámské zastoupení. Peťa, Janča, Simča a Jiřka se “proběhly” a bylo z toho 1. a 2. místo.

Máme také i našeho prvního ultra běžce. Štěpán se 10. června postavil na start 67 kilometrů dlouhého závodu Lysohorského ultra trailu. Jak sám řekl, “hlavu i nohy jsem měl správně nastavený”, a tak to dalo 29. místo v kategorii. 

Důkazem toho, že se Winners nečiní jen na poli závodním, je i víkendová akce určená rakouským a českým dětem. „Servus a Ahoj“ byl vlastně takový tábor v samém srdci Thayatalu v Hardeggu, naplněný hrami a pozorováním přírody jinou optikou než přes obrazovky televizí nebo plátna kin. O děti se společně s rakouským rangerem po celou dobu staraly dvě naše holky – Lenka a Radka.

Často se během roku objeví závod, kterého se spontánně chceme zúčastnit, protože zážitků nikdy není dost 😉. V minulém roce to byl Swimrun 2023 aneb zkouška vodou. Závod zvláštní tím, že je trať závodu rozdělena na plavecké a běžecké úseky, které se pravidelně střídají, a tak plavete v běžeckém a potom běžíte pěkně mokří k dalšímu plaveckému úseku. 😊 A pro naše barvy to byl závod nadmíru úspěšný. V závodě, který byl oficiálním Mistrovstvím ČR ve swimrunu, máme od srpna vícemistryni Janču Gabrhelovou a bronzovou Simču Chmelíkovou, Lenča byla pátá.

 

Velká část naší početné základny se v září taky zúčastnila půlmaratonu v rakouském Wachau. Někdo půlmaraton, jiný čtvrtmaraton, jen Tomáš se postavil na start maratonu. Netroškařil. Odvezli jsme si odsud nádherné vzpomínky na překrásnou trasu vedoucí hlubokým údolím s vinicemi na stráních, uprostřed kterých teče Dunaj.

To, že milujeme štafetové běhy, jsme dokázali i v říjnu – a to v Rakousku ve Vídni při Herbstmarathonu. Lenka, Danča a Lada si zaběhli ve štafetě půlmaraton. A v kategorii žen vyhrály!!! 😍

Tradičním závodem, který organizujeme je City Trail Pod lampami. Trať nejprve stoupá Karolininými sady k Mikulášskému kostelu a pak vede temnými zákoutími historického jádra našeho města. Letos jsme si dali za cíl připojit k hlavnímu závodu i závod pro děti. A povedlo se. Celá akce se realizovala pod hlavičkou Podzimních dnů zdraví, kam jsme, mimo jiné, přispěli i dalšími atraktivními akcemi jako byl turistický ýšlap v okolí Vranovské přehrady a nebo jóga.

A první místo jsme brali i v Kaskáda Race na Vranovské přehradě. Naše Shannon si v kategorii Ženy Open v tomto překážkovém běhu zcela zaslouženě doběhla pro zlatou medaili.

Na začátku prosince se běžel Lahofer run, tentokrát zimní. Byl tak dalším dílkem do skládačky Znojemského běžeckého poháru. Pod nohy nám sice nasněžilo, ale sílu a odhodlání běžet a vyhrávat nám to nevzalo. A zase z toho byla bedna. Na ni vyskočily Lada, Danča, Jana a Shannon. Holky běhají čím dál tím líp.

Na plánu bylo ukončit běžecký rok tradičním Vánočním během! Tedy jen kalendářně. Mezi rohlíčky, salátem a řízky si naše holky jen tak odskočily. Běžely všechny výborně a Lada (1.) a Shannon (2.) si zase stouply na stupně vítězů. A protože byly tak pěkně rozběhané, přidali ještě Silvestrovský běh Klučovka v Třebíči. Lada opět 1. a Shannon 3. ve svých kategoriích.
To byl výběr akcí, kterých jsme se účastnili a které jsme pořádali.

Štěpán Zukal
Jiřka Přibilová
Naše krásky na startu Vánočního běhu

Ale nesmíme zapomenout na naše cyklisty!

 

Zdeněk měl v minulém roce moc dobře natrénováno, ale v závodě na Neusiedlersee, který byl současně nominací na jeho vysněné Mistrovství světa v Glasgow (UK), se dostal do hromadného pádu čelní skupiny závodníků. Komplikovaná zlomenina klíční kosti a dvě operace v rozmezí 2 měsíců mu zhatily všechny jeho plány. Ale to by nebyl Zdenda, aby neukázal svou sílu a vytrvalost, a aby již 14 dní po první operaci neseděl v garáži na trenažéru 😊 A tak se mu povedlo, i když prognózy doktorů tak optimistické nebyly, postavit se na start posledního závodu sezóny, patřícího k jeho nejoblíbenějším, Tour de Zeleňák ve Šluknovském výběžku. A i přes dlouhý tréninkový výpadek v žádném případě nepropadl a cílem projel na 7. místě z více než 100 závodníků v jeho AG.

Moc dobře si v rakouském závodě vedl Luboš Peszat, který závod na Neusieldersee dokončil na 32. místě ze 177 závodníků v AG, čímž se kvalifikoval na Mistrovství světa do Glasgow.

Svůj první velký silniční závod v zahraničí absolvovali Jirka Kučera a Petr Vojtíšek, jinak pravověrní MTB závodníci. V Rakouském Wachau startovali na Raiffeissen Power Radmaratonu a Jirka dojel na 5. a Petr 10. místě z více než 100 účastníků v jejich AG – fantastický výsledek! Letos oba naši bajkeři rozložili svoje síly mezi více závodů horských kol a neodjeli všechny závody seriálu „Kolo pro život“, přesto se v celkovém hodnocení Jirka umístil na 14. a Petr na 22. místě z téměř 300 závodníků jejich AG.

Každý z nás máme jinou motivaci k tomu, proč vyběhnout nebo vyjet na kole. To, co nás však spojuje, je láska ke sportu. Zažít ten klid, svobodu a radost z pohybu. Už píšeme první řádky roku 2024 a těšíme se, že zase bude o čem psát a na co vzpomínat 😊